Močová inkontinence

Od roku 2002 se naše ambulance specializuje na řešení potíží žen s močovou inkontinencí. Urodynamické vyšetření provádíme v naší ambulanci v Rájci - Jestřebí každé úterý.

Je velice zajímavé kolik žen se s tímto problémem setkává . Anatomické poměry v malé pánvi u žen a skutečnost hormonálních změn v přechodu ženy napomáhají vzniku potíží. Svou podstatnou roli zde hraje rovněž počet porodů a přidružená onemocnění.
Zjednodušeně se inkontinence rozděluje na stresovou , urgentní a jejich kombinace, které tvoří dohromady asi 90 % případů.

 

1. Stresová inkontinence


Znamená stav, kdy problémy s udržením moče nastávají při fyzické aktivitě, sportu, kýchnutí či kašli apod. Zde je výrazná příčinná souvislost s věkem ženy a počtem porodů. Nejčastěji se potíže začnou objevovat kolem čtyřicítky a zhoršují se s věkem. První potíže se většinou objeví pokud žena aktivně sportuje, nebo je nachlazena a silně kašle. Příčinou potíží je narušená stavba svalových a vazivových struktur v malé pánvi, které podporují močový měchýř a močovou trubici. Léčba potíží je nejprve konzervativní - v praxi to znamená hlavně cvičení svalstva malé pánve. Při neúspěchu se po pečlivém vyšetření pacientky doporučuje operační řešení problému. V současné době zažíváme po několika desetiletích výrazný posun v kvalitě řešení stresové inkontinence. Díky metodě TVT ( Tension free vaginal tape ) jsme schopni dosáhnou kompletního odstranění potíží až v 90 % případů.

 

2. Urgentní inkontinence


Při urgentní inkontinenci nejsou problémy při fyzické námaze, ale naopak. Z naprostého klidu musí žena "utíkat" na toaletu jinak se pomočí. Několikrát za noc se budí a musí na wc. Příčina potíží je v narušení nervového spojení center v mozku a močového měchýře. Měchýř se v podstatě začne sám stahovat bez možnosti toto ovlivnit vůlí.V tomto případě by operace nepomohla a potíže se léčí medikamenty a nácvikem močení.

Kombinací obou poruch vzniká třetí velice častý stav, kdy se popisované potíže vyskytují společně. Léčba se zahajuje vždy konzervativními metodami spolu s medikamenty a teprve při pokračování potíží se přistupuje k operaci.

Močová inkontinence není ani tak nemoc v pravém slova smyslu. Problémy jsou spíše v oblasti sociální a osobní pohody. Mnoho žen své potíže na kontrolách neuvádí a stydí se za ně. Z uvedeného vyplývá, že není nutno žádného ostychu, a že většina potíží je řešitelná.
Urodynamické vyšetření provádíme v naší ambulanci v Rájci - Jestřebí každé úterý. Samotné vyšetření trvá asi 15 minut, je pouze minimálně zatěžující pro pacientku a je nebolestivé.